Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
Blog
Nůž pro policisty a strážníky
07.09.2021 Vše o EDC
Nůž pro policisty a strážníky
Jaký typ nože policisté potřebují? Jak vybírat? Kde jej nosit? Odpověď je subjektivní, ale napovíme. číst celé
Paracord, o čem to vlastně je?
30.08.2021 Vše o EDC
Paracord, o čem to vlastně je?
Paracord náramky a přívěsky jsou skvělou volbou pro sportovně a outdoorově založené muže. Nadchnou především milovníky přírody, dobrodružství a adrena... číst celé
Jak vybrat nůž?
04.03.2021 Vše o EDC
Jak vybrat nůž?
Jak vybrat nůž je otázka, kterou si pokládá mnoho zákazníků. O to víc, pokud vybírají nůž pro někoho konkrétního a proto je tu tento článek. číst celé
Zobrazit všechny články

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Vše o EDC
  4. Nůž pro policisty a strážníky

Nůž pro policisty a strážníky

Nemusíme polemizovat o tom, že nůž patří mezi základní výbavu, či výstroj policistů a strážníků a proto jsme se o tom rozhodli napsat článek. Ten vznikl zcela odborně a to konzultací s několika policisty sloužícími již mnoho let u Policie České republiky, kteří se k této věci s radostí vyjádřili.

I přesto, že je nůž nepostradatelným pomocníkem a v mnoha případech i nástrojem, který dokáže zachraňovat životy, překvapilo nás zjištění, že Policie ČR nemá standardizovaný nůž, kterým by policisty vybavila, nebo jim jej alespoň doporučila k výkonu. Výběr nože policistů je zcela na jejich vlastním uvážení. Budeme se zabývat výběrem nože, pro běžný výkon služby, venku, na ulici, ve vozidle, tudíž policisté sedící v kanceláři u počítače, si budou muset na doporučení něčeho na otevírání dopisů počkat na jiný článek :).

K čemu nůž policistům slouží?

Každý si z počátku myslí, že to chce pořádný bojový nůž s pevnou čepelí, UTON, dlouhý bajonet nebo dokonce Rambo nůž, tak, aby mohl být v boji kvalitním pomocníkem. No, skutečnost je trochu jinde a většina práce strážců zákona spočívá v něčem jiném. Vzhledem k tomu, že řadoví policisté nejsou ve většíně případů cvičeni v umění boje s nožem, ani není předpoklad, že by k takovému boji mohlo dojít, bude takový typ nože z 99% zbytečná zátěž.

Výběr nože, ale i jiného vybavení, vychází vždy z potřeb a situací do kterých se policisté dostanou. Jedná se o ohledání míst trestných činů, dopravní nehody, různé pomoci technického charakteru, poskytování první pomoci, někdy i záchrana zvířat. V neposlední řadě může jít skutečně o obranu.

Jaký nůž zvolit?

Pokud bychom vybírali jeden nůž, hodící se do všech uvedených situací, rozhodně vyhraje multifunkční nůž (multitool), či obdobné nože s více funkcemi. Je potřeba klást také důraz na rychlost použití, váhu, umístění a tak dále. Na základě potřeb, a vyhodnocení samotných policistů jsou preferovány 2 nástroje. Primární s vhodným umístěním, připraven k rychlému tasení v naléhavých situacích a druhý, sekundární, umístěný složitěji, třeba i v příručním zavazadle, nebo ve vozidle, k jehož přípravě je dostatek času.

Primární nůž

Nejprve se věnujme primárnímu noži. Řekněme si, k čemu může být nejčastěji použit. Je to přeřezání bezpečnostních pásů, nějakého lana, otevření, či rozbití okna, obrana před nebezpečným zvířetem v případě, že není možná střelba, a jistě vás napadne mnoho dalších věcí. Nic nezkazíme nožem s pevnou čepelí, nicméně hleďme na velikost a pro skladnost je vhodné nepřehnat rozměr. Držme se někde v samotné středu nabízeného spektra, což je v celkové délce blízko k 15 cm. Důraz klademe na pouzdro. Je potřeba aby bylo pevné, ideálně z plastu nebo Kydexu. Vhodné je i tvrdé textilní, z Canvasu či Cordury, nebo kůže, jak známe například z nože UTON. Podle toho na jakém místě chceme nůž nosit, vybíráme uchycení pouzdra. Známe 3 způsoby. Očko pro uchycení na opasek, klips na zavěšení na opasek (možno zavěsit i na molle) a samotnou molle vazbu. Další variantou je zavírací nůž. Ten vybíráme, pokud chceme ušetřit místo na opasku, nebo taktické vestě. Mnoho zavíracích nožů je již z výroby opatřeno klipsem pro zavěšení, navíc, díky velikosti ve složeném stavu jej umístíme téměř kamkoliv a to i do kapes.

Sekundární nůž

Sekundární nůž už má méně požadavků. Jak už jsme si řekli, je potřeba jeho univerzálnost a více funkcí. Volit můžeme mezi multitooly značek Leatherman, Ganzo, Victorinox, nebo Nexen. Najde se i pár dalších výrobců, ale zkušenost a zpracování vás u těchto značek potěší. Od samotného nože, přes pilku, najdeme v multitoolu kleště, štípač drátů, nůžky, šroubováky a mnoho dalších funkcí. Další možností je volba multifunkčního zavíracího nože, nebo švýcarského armádního nože. Nejčastěji takové nože známe pod značkou Victorinox. U těchto nožů jsme prakticky omezeni pouze cenou, tím, kolik do sekundárního nože chceme investovat. Díky neuvěřitelné variabilitě těchto nožů, neseme na malém předmětu i desítky různých funkcí. Výběr tohoto nože je opravdu subjektivní. Výhodou je, že tyto nože jsou vyráběny v různých designových provedeních a výběr tak nemusí být pouze technickou záležitostí, ale i zábavným procesem.

Jiné možnosti?

Další možnost? Skutečně je, ale nedoporučujeme to jako náhradu nože, spíš jen jako doplnění výbavy. Řeč je o takticko záchranářských nůžkách typu Raptor. Díky nízké váze, více funkcím a skvělé vlastnosti rozstříhat téměř jakýkoliv oděv jsou výborné k poskytování první pomoci pro řadové policisty, ale i školené CLS.

A co se může k nožům ještě hodit? No můžeme doporučit nějaké taktické rukavice, ať již s ochranou proti úderu, nebo s protiprořezovými vlastnostmi.

No a teď už jen vybírat, možností je mnoho, jen je třeba se reálně zamyslet nad potřebami a vlastnostmi nože, nad jeho skladností a reálným využitím. Snad vás tento článek přiměje k zamyšlení a pomůže tak k vhodnému výběru.

 

Máte k tématu poznámky? Nebo, chcete něco doplnit? Napište do komentářů pod článkem. Budeme rádi :).

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli